15.07.2020

4 tipy ako chrániť vašu IT techniku v letných mesiacoch

cover

Ak výpočtovej technike jedného dňa vymyslia opaľovací krém, možno sa raz budeme môcť slniť s našimi notebookmi spoločne, no aktuálne to nie je najlepší nápad. Priame slnečné žiarenie a vysoké teploty sú pre výpočtovú techniku obrovským rizikom. Poradíme vám preto, ako sa starať o vaše obľúbené IT kúsky aj v letnom počasí, aby ste sa s nimi tešili aj v ďalších sezónach.

Aj zariadenia musia dýchať

V prvom rade si skontrolujte umiestnenie svojho počítača. Ak máte na pracovnom stole počítač, či notebook a vedľa neho ešte PS4 alebo inú IT techniku, nie je to rozhodne ideálna kombinácia. Je to podobné, ako keď sa vy tlačíte v preplnenej MHD počas letných mesiacov. Našťastie IT zariadenia nemusia riešiť čuchovú stopu, tú tepelnú však áno. Pre lepšiu cirkuláciu vzduchu umiestnite zariadenia v dostatočnej vzdialenosti od seba, aby sa im lepšie “dýchalo.”

Na leto sú najlepšie vybavené práve stolové počítače. Disponujú oveľa väčšími vetrákmi pre procesor, aj grafickú kartu, ktoré si dokážu teplotu dobre regulovať. Preto im 40 ° horúčavy až tak neublížia. No prenosné počítače už taký luxus nemajú. Je to daň za to, že sme chceli kompaktné zariadenia, ktoré odnesieme bez dodatočného návesu potrebných vetrákov.

Joshua Coleman 655076 Unsplash

Pozor na teplotu

Notebook je na teplo extrémne háklivý, okrem priameho slnečného žiarenia si ho rozhodne nenechávajte ani v aute, kde sa teplota vzduchu môže vyšplhať poriadne vysoko. Hoci zariadenia majú vstavanú poistku pri zahriatí zariadenia k hranici 100 °C, k poškodeniu podľa štatistík prichádza oveľa skôr.

Aj pri oveľa znesiteľnejších teplotách, okolo 30 °C, sa na priamom slnku výrazne poškodzujú komponenty. Len si predstavte, že by ste v lete boli zahalený do kovového plášta, plastu a skla. Nepríjemná predstava, však? Priame slnečné žiarenie rozohrieva všetky komponenty zariadenia, ktoré sa jeho vplyvom nielen rozťahujú, no uvoľňujú do ovzdušia aj nebezpečné chemické látky, ktoré si počas práce “veselo” vdychujeme. Ak navyše slnko praží priamo na displej, môže sa vám zdať, že vidíte žlto.

Nemusíte vyhľadať lekára, pravdepodobne postačí vyhľadať servisného technika, pretože váš displej vplyvom žiarenia jednoducho ožltol. Reklamácia sa na túto závadu nevzťahuje, preto sa radšej vyvarujte práci na priamom slnku

James Pond 185593 Unsplash

Vetranie a čistota, pol notebookovho života

Ruku hore všetci tí, ktorí si nasledujúcu situáciu už zažili. Položený notebook na kolenách, na paplóne, na čalunenom nábytku a pod. Ak by sme vás mohli vidieť, vytvárali by ste zdvihnutými rukami mexickú vlnu. Áno, robí to takmer každý, no ani to nie je ospravedlnenie pred nerozvážnym konaním a všetky riziká uduseného vetrania si odnesie váš IT miláčik a napokon aj vaša peňaženka. Stačí si len podložiť notebook väčšou knihou, či položiť notebook na chladiacu podložku s vetraním a problém bude vyriešený.

Vetranie na IT zariadeniach si pravidelne nasáva prach, ktorý sa usadzuje na komponentoch počítača. Ak sa vám teda počítač len tak vypína, a nie je to batériou, možno stačí len povysávať vetráčiky zariadenia. Omnoho bezpečnejšie, ako vysávanie je použiť stlačený vzduch v spreji, ktorý sa nečistôt zbaví rovnako efektívne, no bez nebezpečnej statickej elektriny, ktorá vzniká pri vysávaní. Aj v tomto bode platí, že prevencia je lepšia ako retencia, preto nemusíte čakať, kým sa vám zariadenie začne vypínať. Čistite si vetranie pravidelne.

S týmto vami radi pomôžu aj naši partneri po celom Slovensku, prípadne náš centrálny sklad renovácie v Banskej Bystrici.

Elektronika bez vody prežije

Ak máte pocit, že najlepšie schladenie pre váš počítač je práve voda, tak na to radšej ihneď zabudnite. Výpočtová technika sa s nami nemôže nielen slniť, ale ani kúpať. Voda je jeden z najväčších zabijákov IT zariadení. Ak sa vám stane, že si vylejete na notebook pohár vody, okamžite ho prevráťte, aby tekutina mohla vytekať von, vytiahnite ho z napájania a pokiaľ možno vyberte baterku. Potom to už nechajte na technikov. Zariadenie rozhodne nezapínajte.

Všeobecne by sme to mohli zhrnúť do jednoduchého pravidla, že IT miláčikovia na priame slnko ani do vody nepatria. Noste ich v ochranných obaloch, aby ste sa vyhli nečistotám, piesku a prachu a ich životnosť sa vám určite predĺži.

Sledujte náš
Facebook