29.12.2019

4 trendy ako byť EKO aj v roku 2020

cover

Od freónov v sprejoch a chladničkách cez ničenie dažďových pralesov až po dnešné zamorenie plastami. Snáď každý deň objavíme nový spôsob, ako sa ľudstvu podarilo bezohľadnosťou pokaziť našu krásnu planétu. Chcete vedieť, na čo si dať pozor a čo urobiť, aby ste jej v nasledujúcom roku naopak pomohli? Tak čítajte ďalej.

Povedzme si to na rovinu – posledných 150 rokov sme sa k prírode nesprávali práve zodpovedne. Napriek tomu však máme dnes každý ďalší deň na to, aby sme začali robiť správne veci – a zachránili si pod zadkom svoj vlastný svet.

A hoci sa môže zdať, že na veľkú planétu nemáme žiadny dosah, sme to práve my – bežní spotrebitelia – ktorí môžu zmeniť veci k lepšiemu. Môžeme pomôcť a stačí sa len zamyslieť. Pouvažovať, či sa naše dennodenné činnosti nedajú robiť aj o niečo jednoduchšie a prijateľnejšie pre životné prostredie.

A začať nemusí byť vôbec ťažké. Máme pre vás 4 trendy, vďaka ktorým môžete začať žiť „eko“ každý deň tohto roka:

1. Dajte si záväzok: neplytvať jedlom

Viete, čo potrebujete na vypestovanie jedného kila paradajok? Jedno vrecúško pekných červených plodov si vyžaduje až 214 l vody a niekoľko desiatok kilogramov hnojiva. A to už vôbec nehovoríme o vynaloženej ľudskej práci, palive a o mnohých ďalších nákladoch.

Všetka táto námaha však putuje priamo do koša, ak zostanú zabudnuté v zadnom rohu vašej chladničky – a tam zhnijú.

Niekoľko šikovných hláv sa rozhodlo proti plytvaniu jedlom v domácnosti bojovať a vytvorili jednoduchú aplikáciu Foodspan. V nej môžete sledovať dátum spotreby vašich potravín a dokonca si nechať poslať notifikáciu v momente, keď sa niektorá blíži ku koncu trvanlivosti.

A z opačnej strany na to ide napríklad aplikácia Karma, kde môžete naopak nájsť miesta, ktoré sa chystajú vyhodiť dobré jedlo – reštaurácie a supermarkety – a radi ho ponúknu za odvoz či dobrú cenu.

2. Aj cestovať sa dá na zelenú

Na začiatok je to vaše dennodenné cestovanie do práce a z práce. Ak ušetríte jedno auto na ulici, pomôžete nielen planéte a svojmu mestu, ale vďaka prechádzke alebo jazde na bicykli aj svojmu telu.

Nad svojou ekologickou stopou sa však zamyslite aj v momente, keď budete plánovať letnú dovolenku. Ak sa nechcete vyhnúť lietadlu a vycestujete do niektorej z exotických destinácií Afriky či Ázie, skúste si vybrať miesta menej navštevované turistami. Miestne komunity a lokálna ekonomika to určite ocenia. Navyše sa môžete aj aktívne zapojiť a pomocou projektov, akým je WorkAway.com či Projects-abroad.com, urobiť počas svojich ciest aj niečo užitočné pre niekoho iného.

3. Nekupujte, požičiavajte

Požičiavanie vecí je v zahraničí trendom už niekoľko rokov, ale k nám sa dostáva len postupne. Požičovne náradia sú u nás už tradíciou. Vedeli ste však, že požičať si môžete aj veľa ďalších vecí? Bratislavský projekt „Knižnica vecí“ Goetheho inštitútu vám dovolí požičať si kamery, stany, sedačky či dokonca VR okuliare.

Ak by ste sa radi do práce vozili na bicykli, nemusíte si hneď vyberať nový. Pomocou bikesharingu, ktorý už aktívne funguje vo viacerých slovenských mestách, si môžete dvojkolesového tátoša prenajať za pár centov na hodinu. A „eko“ môžete byť aj pri dlhších cestách. Podeľte sa o svoje auto, napríklad cez aplikáciu BlaBlaCar alebo cez niekoľko Facebookových skupín a nájdite si spolujazdcov, s ktorými sa rozdelíte o náklady a uhlíkovú stopu.

4. Používajte renovovanú techniku

Viete, že na výrobu jedného notebooku vážiaceho zhruba 4,5 kg sa spotrebuje až 18 000 kg surovín? A pritom je okolo nás veľké množstvo elektroniky, ktorá je už vyrobená – a úplne by naplnila požiadavky väčšiny z nás.

V Refurbished sa v plnej miere zaoberáme problematikou elektroodpadu – ekologický pohľad bol jedným z hlavných hnacích motorov, ktorý náš obchod naštartoval. Preto renovujeme počítače a notebooky z veľkých korporácií, ktoré môžu ešte spokojne poslúžiť ďalším ľuďom. Všetky produkty patria k najvyšším modelom od značiek HP, Lenovo a Dell, takže nehľadajte žiadne "nekvalitné plasťáky"

Presvedčiť sa môžete sami. Na našom e-shope totiž nájdete výber kvalitnej renovovanej techniky, ktorá sa svojím výkonom hravo vyrovná úplne novým strojom, avšak s dvoma zásadnými rozdielmi – je lacnejšia a oveľa priateľskejšia k planéte.

Chcete zistiť, čo všetko dokážu počítače Refurbished? Pozrite si našu ponuku notebookov a stolných počítačov!

Sledujte náš
Facebook