17.04.2020

5 tipov, ako vyťažiť zo svojho starého počítača maximum

cover

Váš počítač či notebook pomaly vypovedá službu? Zdá sa vám, že je čoraz pomalší? Možno ešte nie je pripravený na odpis. Vždy môžete vyskúšať niekoľko trikov, ktoré môžu vášmu zariadeniu vrátiť stratený výkon. Chcete vedieť, čo robiť? Čítajte ďalej!

Pomalý počítač je ako prekliatie. Dlhé minúty pri každom zapnutí, nekonečné načítavanie stránok či programov môže byť takým trápením, že si častokrát rozmyslíte, čo skutočne chcete a potrebujete urobiť.

Počítač však nespomaľuje iba sám od seba. Môžu za to mnohé veci, súbory a procesy, ktoré sa v priebehu rokov na ňom nazbierajú. Zo začiatku si ich nevšimnete, ale rovnako ako snehové vločky na ceste – aj tieto sa postupne pridávajú, až úplne zahltia premávku. A váš počítač je uprostred zápchy.

1. Nespúšťajte to, čo nepotrebujete

Štart počítača je celkom namáhavá činnosť pre váš systém. Pri “studenom štarte” sa púšťa množstvo programov a procesov, vďaka ktorým to celé “trvá” tak dlho.

Počítač tu však nie je ten najrozumnejší.

Rozhodnite sa sami, ktoré programy skutočne chcete spustiť už pri štarte systému. Otvorte si Správcu úloh, nájdite záložku “Spustenie” a zakážte spúšťanie programov, ktoré okamžite nepotrebujete. Menšia záťaž na začiatku môže znamenať rýchlejší štart aj o niekoľko sekúnd.

2. Používajte “menších bratov” veľkých aplikácii

Používate na prezeranie súborov PDF Adobe Acrobat Reader, alebo surfujete vlnami internetu na Google Chrome? Skúste sa poobzerať po ľahších a menších variantoch, ktoré sa nielen rýchlejšie načítajú, ale tiež zaberú menej miesta na vašom počítači.

Vymeňte veľký Adobe Acrobat Reader za malý a jednoduchší Foxit PDF Reader.

Ak chcete jednoducho a rýchlo prezerať internet, siahnite po Firefoxe alebo Opere. Zdá sa vám sada nástrojov Microsoft Office zbytočne robustná? Nevyužívate jej možnosti? Presedlajte na LibreOffice, ktorý ponúka všetky základné funkcie, ktoré môžete potrebovať – len bez zbytočného balastu!

3. Nezabudnite na sekundárny antivírus

Aj keď máte svoj antivírus neustále aktívny, zapnuté webové štíty a heuristické analýzy, aj tak sa do vášho počítača môže stále vkradnúť škodlivý softvér – vírus alebo malvér. Aby ste si boli úplne istí, je dobré mať aj sekundárny antivírus, ktorý nie je stále aktívny. Napríklad Malwarebytes, ktorý pre vás urobí jednorázový test, pomocou ktorého odhalíte akékoľvek skryté hrozby a zrýchlite váš systém.

4. Keď odinštalovať, tak poriadne

Ak si myslíte, že všetko čo potrebujete urobiť na odinštalovanie programu je spustiť “uninstaller” od dodávateľa, pripravte sa na poriadne prekvapenie. Hoci si môžete myslieť, že program je nadobro preč, zaručene za sebou necháva množstvo zbytočných dát.

Na to aby ste sa zbavili úplne všetkého budete potrebovať niektorý zo špecializovaných programov, ako napríklad Revo Uninstaller. Ten nájde každý zblúdilý súbor, a navyše dokáže odinštalovať aj programy, ktoré sa pre poškodenie alebo nedbalosť vývojárov odinštalovať poriadne nedajú.

5. PC Decrapifier a CCleaner

Kúpili ste si práve nový počítač? Pridajte mu na rýchlosti hneď od začiatku pomocou programu PC Decrapifier. Ten za vás odstráni všetok tzv. “bloatware”, ktorý s počítačom väčšinou prichádza: skúšobné verzie rôznych programov, zbytočné pluginy a malé utility, ktoré nikdy nevyužijete.

A aby ste si získanú rýchlosť zachovali čo najdlhšie, používajte pravidelne CCleaner: čistič dočasných súborov, systémových registrov a opravár chýb vo vašom operačnom systéme. Pomocou niekoľkých klikov tak získate cenné sekundy pri štarte a celkovo rýchlejší systém.

Bonus: Správne systémové nastavenia na nezaplatenie

Aj pokročilí užívatelia málokedy nájdu odvahu na to, aby zasahovali do systémových nastavení. Napriek tomu však aj malé zmeny môžu znamenať veľké zlepšenie výkonu celého počítača.

Aby ste sa nemuseli báť či vymažete nesprávny riadok v systémovom registri, použite Ultimate Windows Tweaker. Vďaka nemu si môžete zmeniť prakticky všetko – od rozloženia ponuky štart, cez nastavenie siete až po chovanie neodpovedajúcich aplikácii. Hoci sa môže na prvý pohľad zdať zložitý, je to mocný nástroj, ktorý dovolí užívateľom systému Windows optimalizovať čokoľvek.

Počítače bez balastu

Nechce sa sám donekonečna venovať energiu vášmu starému počítaču? Chceli by ste nový stroj, ktorý je cenovo výhodný? Pozrite si našu ponuku Refurbished počítačov a notebookov. Repasované počítače s plnou zárukou a bez zbytočného balastu vás prekvapia dobrým výkonom za výhodnú cenu.

Sledujte náš
Facebook