24.11.2019

Ako vybrať notebook pre profesionála?

cover

Na to, že notebooky často nahrádzajú stolné počítače v domácnostiach, sme si už zvykli. Moderné notebooky už ale disponujú tak vysokým výkonom, že zvládajú aj náročné úlohy, a preto sa nie je čomu diviť, že bežne začínajú nahrádzať aj stolné počítače v kanceláriách. Notebook sa môže hodiť nielen obchodným zástupcom, ktorí ho potrebujú brať na schôdzky, ale aj zamestnancom, ktorí majú aspoň čas od času home office a potrebujú si svoj stroj preniesť domov so všetkým potrebným.

Každá profesia však vyžaduje trochu niečo iné. Úplne iný stroj potrebuje manažér, ktorý ho potrebuje neustále prenášať a používať aj mimo dosahu siete a niečo úplne iné grafik, ktorý na ňom potrebuje spustiť aj niekoľko programov z Adobe balíčka naraz.

Ako teda vybrať ten správny notebook pre profesionála?

Budete notebook často prenášať?


Ak áno, rozhodne je dôležitá jeho váha ─ ideálny bude nejaký ľahký model. Určite by sa vám nechcelo celý deň ťahať s päťkilovou "tehlou" v taške cez rameno. Zaujímať by ste sa mali rozhodne aj o výdrž batérie, ktorá by mala byť dosť dlhá na to, aby ste zvládli všetko potrebné aj mimo dosahu elektrickej zásuvky.

Na notebooku, ktorý chcete často používať mimo domova alebo kancelárie, by ste mali mať aj klávesnicu, na ktoré sa bude pohodlne písať. Na časté cestovanie nezostáva než odporučiť modely s kovovým telom, ktoré je oveľa odolnejšie, než plastové.

S akými programami pracujete?

Ak sa vaša práca skladá z rôznych činností, napríklad trávite väčšinu času na v mailovej schránke, urobíte pár prezentácií a raz za čas upravíte nejaké fotky, ale zároveň notebook používate aj ako svoj osobný a radi si na ňom zahráte aj nejakú hru, potrebujete niečo univerzálne.

Takýto notebook by mal mať dostatočne veľkú RAM ─ aspon 8 GB, ale viac je viac ─ a výkonný procesor, napríklad i5 piatej alebo šiestej generácie. V tomto prípade by mala byť dostačujúca bežná grafická karta. V prípade, že často pracujete s veľkými súbormi, či už sú to fotky, či videá, budete dosť veľkú RAM a silný procesor potrebovať celkom isto.

K tomu by ste mali doplniť ešte veľký disk, na ktorý ich budete ukladať. Najlepšie je potom kombinácia rýchleho SSD a veľkého HDD, napríklad 1 TB. Ak robíte s tabuľkami, zvážte aj nutnosť potreby numerickej klávesnice. Tie najvýkonnejšie notebooky ale potrebujú napríklad dizajnéri. Procesor i7 alebo i9 s viacerými jadrami, aspoň 16 GB RAM a samostatná grafická karta s minimálne 4 GB VRAM zaručí, že sa notebook nezasekne ani pri spustení niekoľkých náročnejších programov naraz.

Dizajnéri namiesto ľahké váhy radšej uprednostnia poriadne veľký, ale napriek tomu šetrný displej.

Čo ešte zvážiť pri výbere?

Pamätajte, že USB portov nie je nikdy dosť. Na prezentácie alebo na pripojenie ďalšieho monitoru určite využijete HDMI. Ak nechcete notebook ku všetkým ďalším zariadeniam pripájať každý deň, zvážte port pre dokovaciu stanicu.

Profesionál sa na svoj notebook potrebuje vždy spoľahnúť. A nie je to len o vysokom výkone, ale aj o prémiových materiáloch a komponentoch. Takýto notebook rozhodne nebýva lacný. Teda ak nezvolíte jeden z renovovaných notebookov pre profesionálov od Refurbished. Tie sú totiž oveľa lacnejšie a môžete na nich mať až päťročnú záruku.

Radi poradíme s výberom a notebooky si môžete prezrieť a vyskúšať na ktorejkoľvek našej predajni.

Sledujte náš
Facebook