22.05.2020

Dilema storočia: SSD alebo HDD?

cover

O SSD diskoch ste v poslednom čase už určite počuli. Ak nie z článkov alebo videí, zrejme ste sa len niekde opýtali celkom nevinne: “Ako zrýchlim svoj počítač?”. Najčastejšou odpoveďou totižto býva: “Vymeň svoj pevný disk za SSD”. Čo však SSD znamená? Čo znamená HDD? A ovplyvní výkon vášho počítača natoľko, aby sa oplatilo zaoberať sa tým? Na tieto otázky vám odpovieme v tomto článku.

Čo vlastne znamenajú tie skratky?

Na začiatok sa pozrime, aké sú základné rozdiely medzi SSD a HDD.

HDD (Hard Disk Drive) funguje na podobnom princípe ako staré magnetofónové pásky. Je to tenký disk pokrytý magnetickým materiálom, ktorý otáča motorček. Podobne ako pri gramofónových platniach, aj tu máme mechanickú ruku, ktorá číta a zapisuje dáta.

SSD (alebo tiež Solid State Drive) je v podstate veľký USB disk. Je to séria tranzistorov, ktoré si „pamätajú” len vďaka prietoku prúdu. Neobsahuje žiadne pohyblivé časti. Sú to teda dve úplne odlišné technológie. Hoci by sa mohlo zdať, že „novšia” je lepšia, každá z nich má svoje opodstatnenie a miesto. Poďme sa teda pozrieť na ich výhody a nevýhody.

John Cameron 756646 Unsplash Min

Prečo harddisk, prečo SSD?

Kedy SSD disk predčí svojho mechanického brata a kedy naopak zažiari starší náprotivok nad modernou technológiou?

Rýchlosť

V rýchlosti je SSD jednoznačným šampiónom. Nakoľko neobsahuje mechanické časti, ktoré musia hľadať fyzické miesto na disku, dokáže zapisovať a čítať až 10-násobne rýchlejšie ako HDD.

Hlučnosť

Ďalšia vec, v ktorej SSD kraľuje. Nakoľko nemá žiadne pohyblivé časti, nevydáva žiadne zvuky. Počítač s SSD je tak porovnateľne tichší, ako pri použití HDD.

Uskladnenie dát

Vec, v ktorej zrejme zostane starý dobrý harddisk víťazom ešte nejaký ten čas. Kapacita najväčších harddiskov je rádovo niekoľkonásobne vyššia ako kapacita najväčších SSD diskov. Ak nehľadíte na cenu, dokážete nájsť SSD disky s kapacitou okolo 4 TB. V prípade HDD sa jednoducho môžete vyšplhať na niekoľko desiatok TB.

Cena

Keď už sme načali otázku ceny, musíme priznať ďalšie víťazstvo pre harddisky. Pri prepočte ceny na jeden gigabajt sú harddisky cca. 7 – 8-krát lacnejšie. V prípade harddiskov zaplatíte väčšinou za jeden GB iba 3 centy, pričom pri SSD za neho zaplatíte až okolo 22 centov.

Spotreba a teplota

Dve veci, ktoré spolu dosť súvisia a budú zaujímať hlavne majiteľov Refurbished notebookov. Spotreba energie SSD diskov je oveľa nižšia ako množstvo elektriny, ktoré „zožerie” pohyblivé rameno harddisku. Menej energie znamená, že disk vydáva menej tepla. Menej tepla znamená, že stačí slabšie chladenie, ktoré nakoniec znova šetrí energiu. Dokopy dokáže výmena HDD za SSD pridať až 30 minút životnosti baterky notebooku.

Odolnosť voči nárazom

Ďalšia vec, ktorá bude trápiť hlavne majiteľov notebookov.

Ak s notebookom často cestujete, vášmu HDD to veľmi neprospieva. Ručička, ktorá číta disk sa totiž nakláňa a kmitá. Ak diskom trasiete, môže sa harddisk poškodiť.

Preto sú pre notebooky vo všeobecnosti vhodnejšie SSD disky: nemajú žiadne pohyblivé časti a otrasy im (samozrejme, v rozumnej miere) vôbec neprekážajú.

Spoľahlivosť

Potrebujete dlhodobo skladovať fotky, rodinné videá či veľké dokumenty? Určite siahnite po harddisku. Nie je to preto, že by boli SSD disky nespoľahlivé – ale harddisky sú s nami predsa len už nejaký ten piatok. Získať stratené informácie z harddisku je tiež jednoduchšie – stále sú totiž zaznamenané na disku. Ak sa SSD disk raz prepíše, staré informácie na ňom už nikto nenájde.

Patrick Lindenberg 191841 Unsplash Min

Takže?

HDD aj SSD - každý má svoje miesto.

Ak vám ide hlavne o rýchlosť, nepotrebujete ukladať veľké množstvo dát a neodradí vás vyššia cena, určite siahnite po SSD. Odmenou vám bude lepší výkon a rýchlejšie načítavanie. Taktiež, ak riešite úložisko do notebooku, určite siahnite po SSD.

Na druhej strane, ak je pre vás prioritou dobrá cena, veľký úložný priestor a spoľahlivosť, môžete sa uspokojiť aj s harddiskom.

A ideálne riešenie?

Ak máte vo svojom počítači či laptope možnosť mať dva disky, v Refurbished vám namiešame aj kombináciu harddisku a SSD disku. Na SSD disku budete mať uložené systémové súbory a programy, pri ktorých je dôležitá rýchlosť (grafické programy, hry…), a HDD poslúži ako odkladací priestor pre menej používané, „archívne” veci – fotky, videá či pracovné dokumenty.

Sledujte náš
Facebook