11.05.2018

Drahé kovy v matičných doskách

cover

Matičná doska je slangový názov pre základnú procesorovú dosku, ktorú nájdete dnes v takmer každom elektronickom zariadení. V podstate ide o zjednocujúci prvok celého počítača – také srdce elektroniky. Matičná doska v sebe okrem iného ukrýva aj malé množstvo vzácnych kovov ako zlato, striebro, či platinu.

Prečo používame drahé kovy?

Kovové kontakty a súčiastky sú nevyhnutnou súčasťou každej matičnej dosky. S pomedzi kovov sa najlepšie osvedčili práve vzácne kovy vďaka ich unikátnym fyzikálnym a chemickým vlastnostiam. Zlato, striebro, či platina majú vysokú elektrickú vodivosť, nevytvárajú odporové teplo a sú odolné voči korózii.

Pexels Photo 57007

Kde sa používa zlato či striebro?

Jedným z najdrahších a najodolnejších použitých materiálov v matičných doskách je práve zlato. Vďaka tomu, že neoxiduje, sa používa ako povrchová úprava kontaktov, nájdete ho v spojoch a svorkách na čipe, na povrchu konektorov, ale aj v integrovaných obvodoch.


Nečakajte žiadne zlaté poklady, nájdete ho len ako jemný povlak. Mnohé spoje sú tenké ako ľudský vlas, a tak na ich pokrytie stačí minimum zlata. Čo sa týka viditeľne pozlátených kúskov, zvyčajne ide o medené súčiastky, potiahnuté vrstvou niklu a zlata.


Ďalším vzácnym kovom v matičných doskách je striebro. Keďže je lacnejšie, väčšina kontaktov na matičnej doske sa vyrába práve zo striebra a jeho zliatín. Zároveň je striebro za štandardných podmienok jedným z najlepších vodičov elektrického prúdu a je odolnejšie voči oxidačným procesom ako meď.

Koľko zlata mám vo svojom notebooku?

Odpoveď je jednoduchá. Nie dosť na to, aby ste jeho predajom zbohatli. Nesnažte sa zlato z počítača extrahovať vlastnoručne. Aj keď na prvý pohľad doska obsahuje veľa pozlátených svoriek, množstvo použitého zlata je minimálne. Ide len o povrchovú úpravu. Priemerný počítač obsahuje zlato v hodnote približne 10 až 15 €. 


Na druhej strane extrakcia zlata si vyžaduje prácu s chemikáliami a môže byť potenciálne nebezpečná. Recyklácia vzácnych kovov patrí do rúk špecializovaných spoločností.

Board 1429542 1920

Kde teda končia drahé kovy z našej elektroniky?

Recyklácia elektroniky vrátane počítačov s matičnými doskami je náročná a ekonomicky neefektívna. Na druhej strane je oveľa ekologickejšia, ako ťaženie nových surovín zo Zeme. Správny postup zahŕňa komplikovanú manuálnu prácu a následnú chemickú extrakciu vzácnych kovov.

 
Našťastie už viacerí výrobcovia počítačov pochopili, že sú zodpovední za svoje výrobky aj po tom, čo vám doslúžia. Zvyčajne im môžete použitú elektroniku odovzdať na následnú recykláciu alebo renováciu.


Na druhej strane stále mnohé zahraničné spoločnosti, ktoré „recyklujú“ elektroniku, reálne rozrobia len časť a zvyšok pošlú do rozvojových krajín s lacnou pracovnou silou. Základové dosky a počítače sa tam potom spaľujú a pomocou kyanidu sa z popola extrahuje zlato. Takýto postup rozhodne nemá nič spoločné s ekologickou likvidáciou odpadu.


Viete, ako môžete pomôcť aj vy? Nezvyšuje množstvo elektronického odpadu. Nenakupujte bezhlavo najnovšie kúsky. Snažte sa používať svoju elektroniku čo najdlhšie. Investujte do kvalitných značiek a v prípade, že túžite po novom kúsku, skúste renovovanú techniku.

Sledujte náš
Facebook