28.04.2019

Myslíme ekoLOGICKY: Ako je to s nákupom novej výpočtovej techniky (1. časť)

cover

Nedávno sme mali deň Zeme, ktorý je ideálnym časom na malé zamyslenie: žijeme naše bežné dni tak, aby sme pomohli planéte, alebo aspoň minimalizovali našu „stopu” v prírode? Keďže sa venujeme elektronike, pozreli sme sa počas tohto „sviatku” na to, akú stopu za sebou zanechávajú naše notebooky či počítače v prírode.

Najprv sa pozrime na nový laptop – od výroby až po koniec jeho životnosti. Jednou nespornou ekologickou výhodou nových počítačov je ich efektivita. Na rozdiel od starších modelov je každá nová generácia čoraz energeticky úspornejšia čo je určite skvelé. Batérie vydržia dlhšie, musí sa vyrábať menej elektriny aby ste nabili všetky vaše zariadenia a teda pomáhame životnému prostrediu alebo nie?

Kameňom úrazu je výroba

Realita je bohužiaľ trochu komplikovanejšia. Je síce pravda, že nové počítače dokážu energiu využívať efektívnejšie. Na druhú stranu si však treba uvedomiť, že na celkovej spotrebe elektrickej energie (všetka elektrina ktorú minie počas celej životnosti) sa dennodenné používanie a nabíjanie podieľa iba jednou pätinou. 5-krát viac energie sa minie pri výrobe vášho zariadenia – a preto je „efektivita” viac vecou nášho pohodlia a výdrže baterky ako skutočným pomáhaním.

Na druhú stranu však pri výrobe priemerného nového laptopu spotrebujeme až 18 000 kg surového materiálu (okrem samotných kovov a plastov aj vrátane paliva potrebného na prepravu surovín, výroby energie použitej na ich spracovanie, atď.). Len pri oplachovaní jediného mikročipu (jeden z krokov pri výrobe) sa spotrebuje až 35 l vody a výroba celého zariadenia spotrebuje viac ako 1750 l.

A čo ďalej?

U nás v Refurbished veríme, že kvalitná a výkonná výpočtová technika nemusí byť len ten najnovší model, ktorý sa pred pár týždňami objavil na výstave. Ak k tomu pridáme fakt, že denne vieme ušetriť kopec “energi”, či už ľudskej alebo prírodnej, okrem kvalitného notebooku nás bude hriať na srdci pocit, že sme pre naše životné prostredie niečo pozitívne.

Ak by sme si to mali premeniť na čísla, len za minulý rok 2018 sme ušetrili pri počte predaných notebookoch (16 060 kusov) neuveriteľných 28 105 000 litrov vody a 289 080 000 kg surovín, ktoré by museli byť použité pri výrobe rovnakého počtu nových produktov.

Teraz, nech si každý z nás položí otázku, po ktorej ceste chce ísť...

Sledujte náš
Facebook