17.03.2020

Nedarí sa vám upratať pracovný stôl? Skúste tieto tipy

cover

Vzniká to akoby zázrakom: večer odchádzate z práce domov, a na ešte nedávno čistom stole sú zrazu rozťahané káble, nedojedený zvyšok obeda, dve hŕby papierov a sedemnásť post-it lístkov s poznámkami. Ako si pomôcť a čo najjednoduchšie udržať poriadok - nielen na stole v práci, ale aj u vás doma? Čítajte ďalej. Máme pre vás odpoveď.

Poriadok na mieste, kde pracujete je dôležitejší, než by sa mohlo zdať. Dobre si to uvedomujú ľudia, ktorí pracujú vo výrobných firmách, alebo sa venujú remeslu. Ich pracovné miesto je pre nich “svätyňa”, kde musí mať každý nástroj svoje miesto a vždy pred odchodom musí zostať čistá. Vyžadujú to od nich nie len ich zamestnávatelia, ale vedia to dobre aj sami. Za roky praxe zistili, že je to najlepší spôsob, ako si udržať produktivitu - a hlavne zdravie.

Ak sa však na vašom stole nepovaľujú nebezpečné pílky a dláta, ak vám neporiadok a nedbanlivosť nemôže spôsobiť pracovný úraz, dôležitosť čistého pracovného miesta môžete ľahko podceniť. Veď hŕbu papierov stačí trocha odsunúť, urobiť si minimum miesta na pohyb myšou a nič vám v práci nebráni. To však neznamená, že je to zdravé.

Poriadok môže skutočne pomôcť

Vedecké štúdie potvrdili, že čisté pracovné prostredie v kancelárií má veľký vplyv na sústredenie, usporiadanosť, zodpovednosť, pracovnú morálku a hlavne zdravie pracujúcich ľudí. Či už je to stôl v korporátnom open-space, surovicová doska v úžasnom coworkingu alebo pracovňa u vás doma, je dôležité vedieť, ako váš stôl skutočne upratať - a hlavne, ako ho čo najdlhšie udržať čistý.

Preto sme si pre vás pripravili týchto 5 tipov, vďaka ktorým bude váš stôl vždy vyzerať ako zo škatuľky:

1. Začnite z ostra

Na začiatok je dobré urobiť si na stole generálny poriadok. Zoberte všetky veci, ktoré sa na vašom stole povaľujú a roztrieďte ich podľa použitia. Zamyslite sa, ktoré veci potrebujete denne a neustále - tie môžu zostať na stole. V druhej kôpke budú veci ako slovníky, príručky či kalkulačky - nástroje, ktoré používate, ale nepotrebujete ich mať celý deň na očiach. Tieto veci poodkladajte do šuflíkov, ktoré máte po ruke.

A čo zo zvyškom, je len na vás: rozhodnite sa, čo skutočne potrebujete a čo môže poputovať priamo do koša. Papiere, ktoré si nemôžete dovoliť vyhodiť môžete odložiť do zakladača, ostatné veci nájdu miesto v krabiciach, ktoré viete odložiť pod stôl či do políc.

2. Presedlajte na bezdrôtové varianty

Ak je už na začiatku dňa váš stôl zaprataný nabíjačkami, káblami od tlačiarne, myši, klávesnice a pevných diskov, je jednoduché začať neporiadok “prikladať”.

Ak chcete dosiahnuť minimalistickú čistotu pracovného stola, skúste vymeniť drôty za bluetoothové prijímače. Slúchadlá, reproduktory, myši a klávesnice - nič z toho nepotrebuje svoj kábel.

3. Čo nejde bez káblov, to schovajte

Na čistotu stola môžete myslieť už v momente, kedy si celé pracovné miesto pripravujete. Káble, ktoré nevyhnutne potrebujete (monitor, zdroj, internet …) môžete schovať pod vašim stolom pomocou káblových žľabov a úchytiek. Príliš dlhé káble môžete zmotať a upevniť pomocou sťahovacích pások k spodnej strane stola.

Nielen, že tým vyčistíte váš stôl - tiež zabránite poškodzovaniu a lámaniu káblov, takže vaše zariadenia dlhšie vydržia.

4. Vrchol čistoty? Dokovacia stanica

Ak používate v práci notebook, určite zvážte použitie tzv. “dokovacej stanice”.

Dokovacia stanica je niečo ako “základňa” pre váš notebook. Pripojíte do nej nabíjačku, všetky periférie a internet. Potom už len stačí pripojiť jediný kábel USB z dokovacej stanice do notebooku, a ste ihneď pripojení na všetky zariadenia.

Nielen, že sa dá dokovacia stanica nádherne ukryť pod stôl, na ktorom teraz budete mať už len jediný USB kábel, ale tiež vám pomôže ak sa v práci často presúvate z miestnosti do miestnosti. Nemusíte každý kábel pracne vysúvať a zasúvať - stačí pripojiť jeden jediný.

Ak však chcete využiť výhody dokovacej stanice, presvedčte sa najprv, že máte notebook, ktorý jej pripojenie podporuje. Alebo si kúpte Refurbished notebook s dokovacím portom.

5. Využite monitor naplno

USB-huby zrejme poznáte. “Dodatočné” USB porty však častokrát skončia na stole a všetky pripojené externé disky či iné zariadenia sa začnú hromadiť.

Možno ich však vôbec nepotrebujete! Skúste sa dobre pozrieť na váš monitor. Väčšina dnešných monitorov má vzadu niekoľko voľných USB portov, ktoré môžete využiť. Ak svoj monitor postavíte na malú “poličku”, všetky potrebné úložiská môžete mať ukryté priamo pod monitorom bez toho, aby sa vám káble rozliezali po celom stole.

Sledujte náš
Facebook