18.06.2018

Nekonečný loading alebo skúška trpezlivosti pri starej výpočtovej technike

cover

Určite poznáte tie situácie, kedy nás práca v 21. storočí na počítačoch a notebookoch dohnala k nedostatku trpezlivosti a preto staré známe pobehujúce “loading…” po monitore, vás vie vytočiť do nepríčetnosti. Ak ste sa už niekedy dostali do situácie, kedy ste premýšľali, či vám to váš počítač robí naschvál, či náhodou nemá vlastnú osobnosť, ktorá práve v tú najnevhodnejšiu dobu zamrzne a robí si z vás blázna, vitajte na palube.

Meme1

Staršie počítače sú už jednoducho také, napríklad vás donútia klikať šialene myškou na súbory aj tisíc krát, s naivným presvedčením, že sa to urýchli. Po piatich minútach kriku na monitor, bez zapnutého hlasového asistenta samozrejme, si uvedomíte, že sa pozeráte na tisíc otvorených okien želaného súboru. Možno si teraz s úsmevom pokývkate hlavou a presne viete o čom je reč. Ponúka sa teda otázka, prečo ste teda verní zariadeniam, ktoré vás pripravujú o zdravý rozum?

Warning Message  To Many By Imfreak130

V dobe, keď ste si kupovali nový počítač, či notebook ste boli v dobrej viere, že si kupujete slušnú výbavu, ktorá bude s vami držať krok aspoň dva roky. Omyl je však pravdou. V deň kúpy zariadenia bol už váš model tak trochu zastaralý. V technologickej dobe si jednoducho musíte zvyknúť na rýchle tempo, ktoré z vašich zariadení robia seniorov už po mesiaci jeho používania. Akú cestu teda zvoliť, aby bol vlk sýty aj ovca celá?

Pri odpovedi je potrebné zvážiť osobný užívateľský komfort, bez polhodinového čakania na načítanie aplikácie, či súboru, a samozrejme do úvahy vstupuje aj cena. Ak ste sa pri točiacom sa koliesku na monitore naučili meditovať, možno ste ešte tým lepším prípadom. No pre vás ostatných, ktorým neustále čakanie a absencia plynulého chodu zariadenia berú najlepšie roky života, zamyslite sa nad hodnotou vášho času a nad stres manažmentom. Pri otázke ceny sa na technológie môžeme pozrieť aj z inej optiky.

Pre plynulý chod zariadenia pre vaše potreby, sa zamerajte na podstatné parametre zariadenia. Podsvietená klávesnica je cool, no výkon zariadenia od nej nečakajte. To podstatné sa predsa ukrýva pod kapotou. V jednoduchosti to môžeme pomenovať potrebou zvýšenia kapacity operačnej pamäte (RAM) , ktorá je priama podriadená procesoru (CPU) . Keďže si to procesor vie zariadiť, všetky dáta ukladá na plecia ramky a tá sa potom musí vedieť vysporiadať s dátovým zaťažením. Platí pravidlo, čím viac RAM, tým viac fun.

Ram

Lepšie “stroje”, ktoré by vám spustili niekoľko náročných aplikácií zároveň sa pohybujú v tak trochu iných cenových reláciách. Na kvalitné zariadenie, kde si môžete, okrem jedného prehliadača, dovoliť otvoriť aj iné aplikácie, sa pohybuje v tisíckach eur. Čo znamená, že ak by ste si chceli dopriať to najlepšie z technologického sveta od špičkového notebooku, smartfónu, go-pro, cez VR. Vaša mzda by sa musela rapídne zvýšiť. Alebo aj nie?

Predstavte si, skutočne výkonný počítač, ktorého črevá sú papierovo aj užívateľsky lepšie o minimálne 300% od vášho aktuálneho staručkého počítača, ktorý ledva načíta tetris. Počítač, pri ktorom by ste mohli spustiť všetky office aplikácie, mohli by ste povoliť sťahovanie updatov, spustiť si Youtube a Facebook livestreame pre “lepšiu” produktivitu a mohli by ste skutočne začať pracovať napríklad vo Photoshope. Možno to znie ako sen, no teraz si takýto výkonný počítač môžete kúpiť za pár sto eur.

V pretechnizovanej dobe, kedy výrobcovia výpočtovej techniky vydávajú jeden model za druhým, vznikla značka Refurbished, ktorá sa rozhodla dať aj tým, “rok až dva starým” strojom druhú šancu s poriadne nadupaným výkonom. Renovované zariadenia výpočtovej techniky nezaostávajú v technologickom trende, práve naopak, napredujú a pokrývajú užívateľskú potrebu na výbornú. Ak naši technici zistia, že počítaču chýba výkon, dodajú mu ho. Vytvoria tak plne funkčné profesionálne zariadenie, ktoré sa za svoj výkon rozhodne hanbiť nemusí. Jednoducho za málo peňazí, veľa muziky.

Čítate tento článok na kuse výpočtovej techniky (lebo počítačom to nechcete nazvať) od vašej firmy a krútite hlavou? Pošlite tento článok vášmu šéfovi.

Okrem užívateľského komfortu si tak zabezpečíte aj pohodovú prácu, a pohodové ceny, ktoré vás nezruinujú a navyše šetríte životné prostredie, ktoré sa aktuálne topí v elektroodpade. To je už však na inú tému.

Sledujte náš
Facebook