16.04.2018

Spoločnosť, ktorú vybudovali zákazníci – Dell Technologies

cover

Ako povedal sám zakladateľ: „Ak ste chytrí, rýchli a dokážete počúvať svojich zákazníkov, budete úspešní.“ 

V roku 1984 založil spoločnosť Dell len 19-ročný študent Michael Dell. Svoju spoločnosť na začiatku nazval PC's Limited. Dell bol šikovný a technicky veľmi zdatný. Nakúpil komponenty a postavil počítač navlas podobný tomu, ktorý v tom čase predávala spoločnosť IBM, ale lacnejší.

Pexels Photo 691190

Prvý počítač za 795 dolárov

Prvým produktom bol počítač Turbo PC, ktorý predal za 795 dolárov. Počítač obsahoval Intel 8088 a procesor s rýchlosťou 8MHz. Počítače predával na základe emailových objednávok všetkým, ktorí odmietali platiť za predražené počítače v obchodoch s elektronikou. Objednávky sa len tak hrnuli a Michael čoskoro odišiel zo školy a začal sa naplno venovať podnikaniu.

Priamy kontakt so zákazníkom ako cesta k úspechu

Dodnes celá spoločnosť Dell stojí na prístupe k zákazníkom. Michael od začiatku veril, že predaj osobných počítačov by mal prebiehať bez sprostredkovateľa. Len osobný kontakt umožní výrobcovi pochopiť potreby zákazníkov a poskytnúť im riešenia, ktoré naozaj potrebujú.

Zmena názvu a cesta ku globálnemu biznisu

Po raketovom rozbehu sa v roku 1988 sa spoločnosť premenovala na Dell Computer Corporation a pokúsila sa presadiť sa na zahraničných trhoch. Opäť úspešne. 

Jediným problémom bola absencia obchodných zástupcov, keďže predaj realizovali vo vlastnej réžii. Problém vyriešili vybudovaním operačných stredísk, ktoré pomáhali potenciálnym aj existujúcim zákazníkom. Do roku 1990 už existovali výrobné haly aj v Taliansku, Francúzsku alebo Írsku. 

Po ôsmych rokoch od založenia firmy debutoval Michael Dell v rebríčku Fortune 500 a stal sa najmladším CEO na zozname.

Priekopník e-commerce

V roku 1999 spustil DELL predaj elektroniky cez e-shop. Po šiestich mesiacoch od spustenia zaznamenal web rekordný počet predaných komponentov a elektroniky. Za jeden deň zrealizovali milión predajov a to v čase, keď internet ešte nebol samozrejmosťou. V roku 2007 sa spoločnosť DELL stala štvrtým najväčším eshopom na svete.

1200Px Rr1  Dell Campus

Credit: By Jjpwiki - Own work, CC BY-SA 4.0, Link

Wi-fi boom v notebookoch DELL 

V roku 2000 prišiel DELL s revolúciou na trhu s notebookmi. Uviedli prvý notebook so zabudovanou wi-fi, a tak ako prvý umožnili pripojenie k bezdrôtovým internetovým sieťam. O šesť rokov neskôr pridali Blu-ray a uviedli sériu Dell Latitude

Najväčší obchod v histórii medzi IT firmami 

Po kratšom období stagnácie sa v roku 2013 Michael Dell a súkromná firma Silver Lake Partners rozhodli odkúpiť spoločnosť DELL naspäť od akcionárov. Rázne kroky nenechali na seba dlho čakať. 

V roku 2015 oznámila spoločnosť Dell, že kúpi giganta na trhu s dátami a cloudovými riešeniami EMC. Za akvizíciu zaplatil Dell 67 miliárd dolárov a súčasne sa spoločnosť premenovala na Dell Technologies. Obchod takýchto rozmerov si doterajšia história IT biznisu nepamätá.

Sledujte náš
Facebook