12.06.2020

Z kempu do sveta alebo ako dvaja priatelia vytvorili nadnárodnú korporáciu Hewlett-Packard

cover

Hovoríme o dvoch kamarátoch Billovi a Daveovi - zakladateľoch spoločnosti Hewlett-Packard. Tento rok ich firma oslavuje neuveriteľných 80 rokov.

Spoločnosť Hewlett-Packard sídli v meste Palo Alto v Kalifornii, kam sa presťahovali v 50. rokoch 20. storočia. Dnes je Palo Alto a budova spoločnosti HP centrom Silicon Valley. Kým sa tak stalo, musela firma prejsť dlhú cestu.

Hpbuilding

Prečo práve názov Hewlett-Packard?

V roku 1934 sa na dvojtýždňovom kempe spriatelili dvaja mladí inžinieri zo Stanfordu, Bill Hewlett a Dave Packard. Vtedy ani len netušili, že spoločne vybudujú jednu z najväčších spoločností na svete.

O štyri roky neskôr začali Dave a Bill spolu pracovať v garáži s počiatočným kapitálom 538 dolárov. Ich prvý zákazník si u nich objednal osem oscilátorov a dnes má rovnako zvučné meno ako oni – Walt Disney.

S prvým zákazníkom sa Bill a Dave rozhodli dať svojej firme meno. Názov odvodili zo svojich priezvisk a o poradí mien rozhodlo hodenie mincou.

Prvé tlačiarne a vynálezy, ktoré ovplyvnili svet

Postupne ako spoločnosť rástla, zlučovala sa s ďalšími menšími firmami z oblasti tlačiarenského priemyslu aj medicíny. Vybudovali špičkové laboratória a výsledky nenechali na seba dlho čakať. Hewlett-Packard vytvorili atómové hodiny aj prvé LED diódy. Neskôr pribudla prvá vedecká kalkulačka, ktorá sa zmestila do ruky.

Prvý počítač uviedli na trh v roku 1966 a jeho úlohou bolo riadiť iné zariadenia. Až v roku 1972 uviedli produktovú líniu menších osobných počítačov HP 3000, ktorú využívajú dodnes. S počítačmi zo začiatku nemali taký veľkú úspech. Počítačový trh dobili tlačiarňami.

Inovácie posunuli ešte ďalej, keď v roku 1977 vytvorili prvé multifunkčné náramkové hodinky, ktoré boli zároveň kalkulačkou aj plánovacím kalendárom.

Firma zodpovedná voči zamestnancom

Od založenia firmy sa rozhodli Bill a Dave viesť firmu netradičnou cestou. Vyplácali zamestnancom bonusy zo zisku, zabezpečovali im zdravotné poistenie a nechali sa oslovovať krstnými menami. Už začiatkom 70. rokov umožnili svojim zamestnancom pracovať počas flexibilnej pracovnej doby.

Hewlett-Packard dnes

Dnes spoločnosť Hewlett-Packard pokračuje v odkaze svojich zakladateľov. Neustále prichádza s novými inováciami a prináša na trh kvalitné a cenovo dostupné notebooky, tablety, tlačiarne a mnohé ďalšie produkty.

Okrem vytvárania nových technológií sa snaží korporácia Hewlett-Packard pristupovať zodpovedne aj k životnému prostrediu, angažuje sa v ochrane ľudských práv a má vypracovaný rozsiahly program recyklácie elektronického odpadu. Cestu vidia v šetrnej likvidácií a renovácií. K ochrane životného prostredia môžete prispieť aj vy sami. Napríklad kúpou zrenovovanej techniky.

Sledujte náš
Facebook