26.10.2018

Zariaďujete domácu kanceláriu? Nezabudnite na týchto 5 vecí

cover

Pracujte často z domu a potrebujete si zariadiť domácu kanceláriu? Skôr, ako urobíte akékoľvek nákupy a rozhodnutia, prečítajte si zopár užitočných tipov. Poradíme vám, ako si vybrať kvalitný notebook na doma, ale aj to, aké kritéria by mal spĺňať pracovný stôl, stolička, či osvetlenie.

Rozhodli ste sa dať zbohom kancelárskej práci a chcete pracovať z pohodlia svojho domu? V tom prípade budete potrebovať adekvátny priestor v podobe domácej kancelárie. Váš „homeoffice“ by mal byť vkusný a príjemne vyzerajúci priestor, v ktorom sa budete dobre cítiť.

Nech už plánujete pracovať z domu sporadicky alebo dennodenne, základným vybavením každej kancelárie je:

  • stôl
  • stolička
  • notebook (počítač)
  • úložné priestory
  • osvetlenie
Chair 1866784 1280

Kvalitný pracovný stôl

Najdôležitejším parametrom kancelárskeho stola je rozmer pracovnej dosky. Pri práci budete mať na stole nielen notebook alebo počítač, ale často aj klávesnicu, myš a rôzne papiere.

Stôl by mal mať na dĺžku aspoň 140 centimetrov a do šírky minimálne 70 cm. Okrem rozmerov dosky si všímajte aj celkovú výšku stola. Tá by mala byť adekvátna k vašej postave. Aj keď menšie odchýlky vyrieši výškovo nastaviteľná stolička, nie je všeliekom.

Stolička, z ktorej vás nebude bolieť chrbát

Investícia do kvalitnej stoličky je po stole druhým najdôležitejším výdavkom. Už tri hodenia sedenia na jednom mieste si vyžadujú ergonomické riešenie.

Pri zariaďovaní homeofficu vyberajte len tie, ktoré majú nastaviteľnú výšku, opierku hlavy a chrbta. Kvalitné stoličky disponujú aj synchrónnym mechanizmom, ktorý zabezpečuje vhodný uhol medzi sedadlom a operadlom.

Jeff Sheldon 264922 Unsplash

Výkonný notebook alebo počítač

Ak ste začínajúci freelancer alebo podnikateľ, určite vás na prvom mieste zaujíma cena. Kompromisným riešením sú renovované počítače a notebooky. Za rozumnú cenu získate kvalitný a výkonný notebook.

Výkonnejší notebook by mal mať procesor Intel i5, ale ideálne i7. Okrem toho je dobré si všímať aj operačnú pamäť a „cache“. Pre lepší výkon uprednostnite SDD disk s minimálne 240 GB alebo hybridné riešenie.

V prípade operačnej pamäti je štandardom 8 GB, ale 12 GB uspokojí aj vysoké nároky. Výhodou je, ak notebook disponuje dedikovanou grafickou kartou. To znamená, že karta má vlastnú pamäť a pri práci nezaťažuje procesor. Kvalitné grafické karty majú pamäť od 2 GB.

Na bežnú kancelársku prácu vám postačí aj základnejší typ – procesor Intel i5, 4 GB RAM, klasický pevný disk HDD 500 GB a integrovaná grafická karta.

 Úložný priestor

Základné pravidlo domácej kancelárie hovorí, že každá vec by mala mať svoje miesto. Na to potrebujete úložné priestory v podobe skriniek a boxov. Len málokomu postačia šuplíky v stole. Nezabudnite ani na uzamykateľné riešenia. Tam môžete odložiť dôležité dokumenty a zmluvy, ktoré chcete držať mimo dosahu detí alebo iných členov domácnosti.

Zabezpečte si dostatok svetla pri práci

Pracovný stôl vždy umiestňujte v blízkosti okna. Prirodzené denné svetlo je kľúčovým faktorom produktívnej práce. Okrem denného svetla musí váš pracovný stôl osvetľovať aj jedno hlavné svetlo v miestnosti a stolová lampa. Všetky tieto zdroj svetla sa navzájom dopĺňajú a každé plní inú úlohu.

Čo sa týka farby žiaroviek, vhodné sú tie, ktoré svietia neutrálne alebo na bielo. Práve vďaka takýmto odtieňom udržíte svoj mozog v strehu a sústredení. Stolovú lampu umiestňujte vždy k opačnej ruke, ako používate. Ak ste pravák, lampu položte do ľavého rohu.

Ako vidíte zariaďovanie domácej kancelárie nie je žiadna veda, ale treba dodržať zopár pravidiel, aby ste si chránili svoje zdravie a zabezpečili dostatok pohodlia. Širokú ponuku notebookov na doma a výkonných počítačov do kancelárií nájdete aj v našom eshope. Ponúkame renovovanú výpočtovú techniku, ktorá spĺňa najvyššie výkonnostné kritéria a súčasne vás poteší prijateľnou cenou.

Tak a teraz už šup do práce! :)

Sledujte náš
Facebook