20.04.2020

Žijeme na ekologický dlh

cover

Každý týždeň sme konfrontovaní s novou módnou kolekciou, ktorá udáva smer. A kupujeme si potraviny zabalené v aspoň 10 obaloch. Áno, stali sa z nás konzumenti 21. storočia. Neustále k svojmu životu potrebujeme nové, krásne a trendy vecičky. Okrem úžitku nám náš životný štýl udelil pomyselnú facku v podobe množiaceho sa odpadu. A náš život sa stáva neudržateľným.

Možno sa ešte pamätáte, ako sme sa našim mamám, či babičkám čudovali, ako mohli používať látkové plienky. Taktiež sme pri plátených a kožených nákupných taškách našich starých mám pozdvihli obočie. Dnes sa všetko vracia späť. Mladé mamičky si uvedomujú ekologický dopad, ktorý spôsobujú detské jednorázové plienky a čoraz viac z nich prechádza na látkovú alternatívu. Do domácností sa opäť vracajú drevené varešky, ktoré nahrádzajú tie plastové a celkovo sa domácnosti snažia byť ekologicky vyspelejšie.

Neonbrand 441844 Unsplash

Napriek tomu sa nás nemilé štatistiky dotýkajú všetkých. Od 2. augusta 2017 už žijeme na ekologický dlh. Podľa agentúry Global Footprint Network ľudstvo spotrebuje viac prírodných zdrojov, ako je biosféra schopná nahradiť za jediný rok. Všetky desivé štatistiky poukazujú na potrebné systémové opatrenia, no začať by sme mali hlavne od seba. Zrejme je načase, aby sme skrotili svoju aroganciu a apatiu. Wildlife Conservation Society uviedla štúdiu, ktorá otvorene hovorí o tom, že hoci je ľudstvo na planéte Zem už viac ako 150 000 rokov, trvalo len posledných 20 rokov na to, aby nám ostalo len 20 % divokej prírody.

Plasty rezonovali ako problém číslo jeden už niekoľko rokov. Dnešná technologická doba však priviedla konkurenta. Technológie nám ušetrili tony papiera, no na druhej strane sa hromadí množstvo nebezpečného elektroodpadu. Elektroodpad je zmesou stoviek materiálov, z ktorých mnohé obsahujú ťažké kovy (olovo, ortuť, kadmium a berýlium) a tiež nebezpečné chemikálie, čo je hrozivá kombinácia pre naše zdravie a životné prostredie.

Tina Rataj Berard 168378 Unsplash

Pri nakladaní s nebezpečným odpadom, do ktorého spadá aj elektroodpad, sme mohli byť svedkami mnohých firiem, ktoré si kvôli zbytočnej byrokracii krátili cestu a preto sa e-odpad netriedil úplne správne. Tento rok sa však byrokratické okienko poľudštilo a nebude brániť firmám zachovať sa správne. V otázke byrokracie je ešte veľa čo doháňať, no už teraz je to podstatne ľahšie.

Skládkovanie nebezpečných odpadov prešlo svojím vývojom taktiež. Cena za tonu odpadu pomaly rastie a v roku 2019 to už bude v konečnom dôsledku citeľnejšie aj pre naše peňaženky. Zmena v cenovej politike má slúžiť ako motivačný faktor pri triedení odpadu a priblížení sa k zero waste životnému štýlu.

Všetko je to teda o nás spotrebiteľoch, o našich preferenciách v životnom štýle. Pri dnešných možnostiach, kedy aj módny priemysel začal ekologickú revolúciu v recyklovaní textilu a iných materiálov, sa v každom odvetví nájdu spoločnosti, ktorým to jednoducho nie je jedno. Rovnako aj vo svete technológií, kde sa napreduje obrovskou rýchlosťou, je čoraz viac spoločností, ktoré renovujú výpočtovú techniku a tým jej vrátia 100 % funkčnosť.

Na Slovensku sa môžete obrátiť napríklad aj na nás - značku Refurbished. Našou prácou je ekologicky zhodnotiť počítače, notebooky, monitory či inú výpočtovú techniku a dať jej druhú šancu. Ak si však myslíte, že si kúpite doškrabaný notebook s pochybnou batériou za tretinovú cenu, ste na omyle. Aj v ekologickom ponímaní kladieme dôraz na precíznosť a uspokojenie potrieb zákazníka. Renovovaný notebook nielen vyzerá, ale aj funkčne zodpovedá novému produktu. Nákupom renovovaných, recyklovaných výrobkov, bez dodatočných obalov jednoznačne ušetríte nielen prírodu, ale aj vlastnú peňaženku.

Otestujte svoj vlastný ekologický odtlačok na životné prostredie, kliknite sem.

Sledujte náš
Facebook