30.07.2019

Zlato a iné drahé kovy v technike. Čo s tým?

cover

Staré alebo nefunkčné počítače by ste určite nemali vyhadzovať do koša. Najlepším riešením je zaniesť ich späť k predajcovi, ktorý zabezpečí ich recykláciu, pri ktorej z nich vytiahnu všetko, čo by mohlo byť znovu použiteľné. Napríklad zlato. Áno, počujete správne.

V počítačoch, mobiloch, fotoaparátoch, tlačiarňach a množstve ďalších technických zariadení je aspoň maličký kúsok zlata, striebra, medi alebo dokonca platiny. Zlato sa v elektronike používa preto, že je nielen výborný vodič, ale je tiež veľmi odolné voči oxidácii, takže sa hodí hlavne do miest, kde je zvýšená pravdepodobnosť jej výskytu.

Nemyslite si však, že rozobratím vášho starého notebooku náhle zbohatnete. V každom je zlato v hodnote 15 až 25 € a nie je veľmi jednoduché sa k nemu dostať. Aby ste získali dva kilogramy zlata, potrebovali by ste viac ako 15 000 notebookov. Recyklácii zlata zo starších notebookov sa venuje napríklad spoločnosť Dell, ktorá vlani začala predávať prvé notebooky s recyklovaným zlatom vnútri, a to Latitude 5285 2v1. Pokiaľ vám to ale aj tak nedá a chceli by ste si kúsok zlata z počítača skúsiť vyťažiť sami, čítajte ďalej, kde ho nájdete.

Potom, čo otvoríte skriňu, odrežte vodiče. Niektoré z nich môžu mať pozlátené konce, ktoré si môžete nechať. Vytiahnite RAM a CPU, pod ktorým bývajú zlaté kolíky. Silným ťahom vytiahnite aj PCI, ktoré máva pozlátené prsty. Cenné kovy nájdete aj pod každým čipom, väčšinou sa jedná o striebro alebo platinu.

Odskrutkujte pevný disk i napájanie – kúsky zlata, medi, striebra alebo platiny na vás čakajú jednoducho po celej základnej doske. Hoci si menšie kúsky môžete odštiepať z počítača sami, pre dokonalú recykláciu a zbavenie sa zvyškov plastu sa používajú kyseliny v celkom náročnom a nie práve bezpečnom procese s kyselinou. A ten rozhodne nie je vhodný do domácich podmienok.

Recykláciou starej techniky môžete pomôcť hlavne prírode. Rovnako tak ako tým, že nebudete kupovať každú chvíľu nový kus techniky, pokiaľ ho naozaj naozaj naozaj nepotrebujete. A ak má váš starý počítač naozaj namierené do kremíkového neba a vy nepotrebujete ten najnovší model, pozrite sa na kúsky od Refurbished, ktoré vás milo prekvapia nielen svojím výkonom, ale aj cenou.

Sledujte náš
Facebook